Скільки заробляє айтішник в Україні: чесний розгляд зарплат
Скільки заробляє айтішник в Україні — це перше питання, яке гуглить кожен, хто думає про перехід в IT або вже працює в галузі й хоче зрозуміти, чи недоплачує. Сперечатися тут нема про що: цифри в ІТ справді вищі за середні по ринку, але розкид між Junior і Senior, між фронтендом і DevOps, між Києвом і Львовом — величезний. Той самий заголовок «айтішник отримує 5000$» може означати і мрійливий максимум для джуна, і скромну зарплату Senior з 10 роками досвіду. У цій статті я розберу реальні медіани на основі відкритих зарплатних опитувань DOU та аналітики від українських компаній, поясню, від чого залежить рівень доходу, як він змінився за останні роки і на що реально очікувати людині, яка тільки планує входити в професію.
Це не мотиваційний текст і не реклама курсів. Тут сухі цифри, порівняння по напрямках, чесні мінуси (зокрема податки, нестабільність найму під час війни) і простий план, як самостійно оцінити власну ринкову вартість. Якщо ви шукаєте відповідь саме на питання «скільки заробляє айтішник» — читайте далі, тут буде і таблиця, і пояснення, і FAQ з найпопулярнішими запитаннями.
Звідки беруться цифри про зарплати айтішників
Перш ніж дивитися на числа, важливо зрозуміти, звідки вони беруться. Найвідоміше джерело в Україні — щорічне зарплатне опитування від DOU, спільноти українських розробників. Це одна з небагатьох великих вибірок, де розробники самі вказують свій дохід у відкритій формі, тому дані вважаються досить репрезентативними, хоча й з певним зміщенням у бік активних і високооплачуваних спеціалістів. Друге джерело — аналітичні звіти від рекрутингових платформ і компаній на кшталт Djinni, яке також публікує медіанні зарплати по вакансіях. Третє — дані від самих роботодавців, які озвучують вилки в пропозиціях роботи.
У цій статті я спираюся насамперед на свіжі дані DOU, бо вони охоплюють найбільшу кількість спеціалістів і дають розбивку за рівнем, технологією та містом. Деякі цифри також узгоджено з аналітикою Djinni, щоб перевірити, що медіана не виглядає аномально.
Медіанні зарплати в IT за рівнем спеціаліста
Найпростіший спосіб відповісти на питання «скільки заробляє айтішник» — подивитися на медіану за рівнем. Рівнів зазвичай п’ять: Intern/Trainee, Junior, Middle, Senior і Lead/Architect. У кожного свій поріг входу, свій набір обов’язків і, відповідно, своя зарплата.
| Рівень | Досвід | Медіана, $ на місяць (gross) | Типові задачі |
|---|---|---|---|
| Intern / Trainee | 0 | 500–800 | Навчання, дрібні таски, code review від ментора |
| Junior | 0–1 рік | 1 200–1 800 | Прості фічі під наглядом, багфікси, невеликі сервіси |
| Middle | 1–3 роки | 2 500–3 800 | Самостійні фічі, інтеграції, участь у проєктуванні |
| Senior | 3–5+ років | 4 500–6 500 | Архітектура, складні модулі, менторство, технічний лід у команді |
| Lead / Architect | 5+ років | 6 500–9 000+ | Технічна стратегія, дизайн систем, управління командою |
Це зарплати в доларах, до вирахування податків, для тих, хто працює на українську компанію або на ФОП. Різниця між «net» і «gross» тут суттєва: ФОП-друга група сплачує близько 5% єдиного податку + військовий збір, тож на руки виходить приблизно 92–95% від зазначеної суми. Ті, хто працює в компанії як штатний працівник, отримують трохи менше через ПДФО і ЄСВ. Саме тому IT-ринок в Україні тривалий час тримався на ФОП-моделі, і багато хто сприймає «$3000 net» і «$3500 gross» як рівнозначні речі.
Скільки заробляє айтішник залежно від напряму
Рівень — це лише одна вісь. Друга, не менш важлива — конкретний напрям. Розробник бекенда і QA-автоматизатор можуть мати однаковий досвід і навіть сидіти в одному офісі, але їхні зарплати відрізнятимуться на 30–50%. Це нормально, бо ринок цінує спеціалістів, які створюють безпосередню цінність для бізнесу, і ті напрями, де простіше знайти заміну, зазвичай оплачуються нижче.
| Напрям | Медіана Middle, $ | Медіана Senior, $ | Чому так |
|---|---|---|---|
| Backend (Java/Kotlin/Go/.NET) | 3 200 | 5 800 | Висока відповідальність, складні системи, багато легасі |
| Frontend (React/Angular) | 3 000 | 5 200 | Великий ринок кандидатів, нижчий поріг входу |
| Mobile (iOS/Android, Swift/Kotlin) | 3 400 | 6 000 | Менше кандидатів, довший цикл розробки |
| DevOps / SRE | 3 600 | 6 500 | Вимагає знань інфраструктури, дефіцит кадрів |
| Data Engineer / Data Scientist | 3 800 | 7 000 | Дефіцит фахівців, складна математика |
| QA Manual | 1 500 | 2 800 | Низький поріг входу, легше замінити |
| QA Automation | 2 600 | 5 000 | Потребує програмування, вища цінність |
| Product Manager | 3 200 | 5 800 | Відповідальність за продукт, soft skills |
| Designer (UI/UX) | 2 400 | 4 500 | Висока конкуренція, мистецька специфіка |
Якщо подивитися на таблицю, видно закономірність: чим складніше замінити людину і чим більше вона впливає на дохід компанії, тим вища медіана. Backend і Mobile тримаються в топі через складність і довгий цикл підготовки спеціаліста. Data Engineering і DevOps дають ще більше, бо там поєднується програмування з інфраструктурою чи математикою, а людей, які це вміють, помітно менше.
Як мова програмування впливає на зарплату
Ще один міф, який варто розвіяти: мова програмування сама по собі не визначає ваш дохід. Senior на JavaScript у продуктовій компанії може отримувати 6500$, а Middle на Go в аутсорсі — 3000$. Мова — це інструмент, і вона впливає на зарплату лише через два канали: рівень попиту (скільки компаній шукають саме цей стек) і рівень конкуренції (скільки людей цей стек знає).
- Java/Kotlin — стабільно високі зарплати в банках, ентерпрайзі та фінтеху. Медіана Senior близько 6000$;
- Python — дуже широкий діапазон: від автоматизації (2 500$) до ML і Data (7 000$+);
- JavaScript/TypeScript — наймасовіший стек, багато конкуренції, але водночас багато вакансій. Медіана Senior 5 000–5 500$;
- Go — дефіцит кадрів і зростаючий попит у хайлоад-проєктах. Медіана Senior 6 000–7 000$;
- Swift — специфічний ринок iOS, менше кандидатів, але й менше вакансій. Медіана Senior 5 500$;
- PHP — старіший стек, багато легасі-проєктів, нижча медіана: 4 000–4 500$ для Senior.
Якщо ви тільки обираєте стек для входу в IT, дивіться не на «модну мову», а на те, що вам цікаво і в якому сегменті ви хочете працювати. Найкраще — обрати напрям, де ви бачите себе через 3–5 років, бо переучуватися завжди довше, ніж здається.
Де платять більше: Київ, Львів, Дніпро чи за кордоном
Географія — це ще один фактор, який реально впливає на цифру в офері. Внутрішній ринок оплачується в гривнях, але з прив’язкою до долара, тому різниця між містами всередині України значно менша, ніж різниця між Україною і закордонним наймом. У Києві медіана Senior близько 5500$, у Львові — 5000$, у Дніпрі — 4800$, в Одесі — 4700$. Різниця в межах 10–15%, і вона пояснюється переважно концентрацією продуктових компаній і міжнародних офісів у столиці.
Зовсім інша карта — коли український спеціаліст працює на закордонну компанію. Тут медіани відчутно вищі:
- Польща, Чехія, Німеччина (офіс або релокейт) — 4500–7000€ net для Senior;
- США (remote, контракт) — 8000–14000$ net для Senior, залежно від штату і компанії;
- Велика Британія, Нідерланди — 5500–8500£ net для Senior;
- Канада, Австралія — 7000–10000$ CAD/AUD net.
Але в кожному з цих варіантів є свої нюанси: податки, вартість життя, мовний бар’єр, релокація, часовий пояс. Реальна купівельна спроможність 7000€ у Берліні та 6000$ у Києві — це різні речі, і без урахування витрат порівняння некоректне. Детальніше про різницю підходів до оподаткування IT в ЄС і Україні можна почитати в матеріалі від Європейської комісії, де пояснюються принципи оподаткування доходів IT-спеціалістів у країнах ЄС.
Як рахувати «чисту» зарплату айтішника в Україні
Багато хто плутає gross і net, особливо коли мова йде про ФОП. Розберемо на простому прикладі: ви отримали офер на 4000$ на місяць. Якщо це ФОП 2-ї групи, ви сплачуєте єдиний податок 5% + 1% військового збору (з 2022 року), тобто 6% від суми. На руки виходить 3760$. Якщо це найм у ТОВ, то з вашої зарплати утримують 18% ПДФО + 3,6% ЄСВ (це орієнтовні ставки, що діяли останніми роками), і тоді на руки залишається близько 78%, тобто 3120$. Різниця — 640$ на місяць, або понад 7 500$ на рік. Саме тому більшість українських розробників воліють ФОП-модель, поки вона залишається вигідною.
Крім податків, є ще річний ліміт доходу для ФОП 2-ї групи, обов’язкові платежі, різниця в оподаткуванні для тих, хто працює на українську компанію і на закордонного замовника. У 2024–2025 роках активно обговорювалися зміни в оподаткуванні IT, зокрема скасування пільгової ставки для ФОП і перехід на загальну систему. Тому, якщо ви плануєте довгострокову кар’єру в IT, перевіряйте актуальну інформацію на сайті ДПС або в профільних спільнотах, бо правила гри можуть змінитися.
Чому медіана — це не вся правда
Медіана — це корисний, але все ж таки усереднений показник. У реальності зарплата конкретної людини залежить від десятка факторів, і от чому в одному й тому самому рівні хтось отримує 3500$, а хтось 7500$:
- Тип компанії: продуктова компанія з власним прибутком платить більше, ніж аутсорс-студія, яка «продає години» клієнту;
- Розмір компанії: FAANG-рівень зарплат навіть у Києві може сягати 10 000$+ для Senior, тоді як невелика студія платить 4000$;
- Англійська: спеціалісти з рівнем B2+ можуть претендувати на міжнародні проєкти з відповідною оплатою;
- Доменна експертиза: фінанси, медицина, гемблінг, блокчейн — у цих нішах традиційно платять вище;
- Готовність до переїзду: релокейт у Варшаву чи Берлін додає до зарплати 20–40%;
- Навички, які важко знайти: performance optimization, безпека, low-level розробка, ML.
Тому, дивлячись на медіану, завжди запитуйте себе: «А до якого перцентиля я належу?». Якщо ви Senior з англійською C1, у продуктовій компанії, з досвідом у фінтеху — ваш «ринковий» рівень буде ближче до 75-го перцентиля, а не до медіани.
Як зарплати змінилися за останні роки
2022 рік став переломним для українського IT. Повномасштабне вторгнення вплинуло на ринок у два протилежні способи: з одного боку, частина спеціалістів виїхала за кордон, клієнти тимчасово заморозили проєкти, малий бізнес скоротив найм. З другого боку, курс долара зріс, а зарплати в гривні перерахувалися у більші доларові еквіваленти, тож медіана в доларах навіть піднялася, хоча купівельна спроможність в Україні не змінилася настільки ж.
З 2023 року ринок стабілізувався: компанії повернулися до активного найму, з’явилися нові ніші (військові технології, кібербезпека, відновлення інфраструктури), а ті спеціалісти, хто залишився в Україні, часто отримували підвищення через дефіцит кадрів. Водночас тренд на «тиху звільнення» та скорочення middle-management у закордонних компаніях частково торкнувся й України, тому ринок зараз більш волатильний, ніж у 2020–2021 роках.
Прогнозувати цифри на кілька років уперед — справа невдячна, але базові орієнтири такі: Middle у 2026 році тримається в діапазоні 2 800–3 800$, Senior — 5 000–6 500$, Lead — 7 000–9 000$. Це дані з відкритих опитувань, і вони стосуються тих, хто працює в Україні на українські або міжнародні компанії в режимі full-time.
Часті запитання (FAQ)
Скільки заробляє айтішник-початківець без досвіду?
Junior-спеціаліст без комерційного досвіду в Україні отримує 1 200–1 800$ gross на місяць. Якщо йдеться про стажування (Intern), то стартова сума — 500–800$, часто з частковою зайнятістю і менторством. На рівень 2 500$ можна вийти за 1,5–2 роки активної роботи.
Чи правда, що в IT платять у 5–10 разів більше, ніж в інших сферах?
Перебільшення. Медіана в IT у 2,5–3 рази вища за середню зарплату по Україні, але не в 5–10 разів. Junior в IT і вчитель з 10 роками стажу отримують різницю приблизно у 2 рази. Різниця стає відчутною на рівні Senior і Lead — там розрив сягає 4–6 разів.
Скільки заробляє айтішник у Польщі порівняно з Україною?
Senior у Польщі отримує 4500–7000€ net на місяць, Middle — 3000–4500€. Це в 1,5–2 рази вище за українські медіани. Але з урахуванням витрат на житло, медичне страхування і податки різниця в купівельній спроможності менша, ніж здається на перший погляд.
Який напрям в IT зараз платить найбільше?
За свіжими опитуваннями, найвищі медіани у Senior Data Engineer, ML-спеціалістів і DevOps — 6 500–7 500$ gross. Друга сходинка — Senior Backend і Senior Mobile. QA Manual традиційно внизу списку через нижчий поріг входу.
Чи впливає диплом на зарплату айтішника?
У переважній більшості випадків — ні. Український IT-ринок цінує навички, портфоліо, pet-проєкти та досвід роботи. Диплом знадобиться для релокації в деякі країни (наприклад, Німеччина, Канада) та для роботи в банках і держсекторі, але в продуктовій розробці його запитують рідко.
Скільки податків платить айтішник-ФОП?
ФОП 2-ї групи сплачує 5% єдиного податку від доходу плюс 1% військового збору. Разом це 6%, плюс фіксований ЄСВ. Тобто з 4000$ gross на руки виходить близько 3760$, якщо немає інших відрахувань. Це одна з головних причин, чому ФОП-модель залишається популярною.
Чи можна в IT отримувати 10 000$ на місяць у Києві?
Так, але це верхній перцентиль. Зазвичай це Lead/Architect з 7+ роками досвіду в продуктовій компанії рівня FAANG-аналога, або Senior з дуже рідкісною експертизою (ML, distributed systems, security). Межа 10 000$ — це реально, але потрапляють туди одиниці.
Чи є сенс входити в IT зараз, у 2026 році?
Так, але з реалістичними очікуваннями. Ринок зараз більш конкурентний, ніж у 2020-му, тож перші 1–2 роки доведеться вчитися інтенсивно. При цьому попит на Middle і Senior зберігається, а дефіцит у DevOps, Data і Mobile нікуди не подівся. Головне — обрати напрям, де вам буде цікаво працювати, а не лише той, де «більше платять».
Скільки часу потрібно, щоб дійти до зарплати 5000$?
За оптимістичного сценарію — 4–5 років від повного нуля до Senior із зарплатою 5000$ gross. Середній шлях — 5–6 років. Темп залежить від стартового рівня, обраного стека, якості освіти та здатності швидко вчитися на реальних проєктах. У людей з технічною освітою і сильним математичним бекграундом шлях коротший.
Чи правда, що в IT легко знайти роботу?
Для Junior — ні, ринок переповнений кандидатами після курсів. Для Middle і Senior з релевантним досвідом — так, вакансій більше, ніж спеціалістів. Якщо ви плануєте входити в IT зараз, закладайте 6–12 місяців на активний пошук першої роботи і будьте готові до конкуренції з тисячами інших джунів.
Коротке пояснення для тих, хто хоче зрозуміти головне
Якщо відкинути деталі, відповідь на питання «скільки заробляє айтішник» виглядає так: Junior — 1 200–1 800$, Middle — 2 500–3 800$, Senior — 4 500–6 500$, Lead/Architect — 6 500–9 000$ і вище. Це gross на місяць, до податків, для тих, хто працює на український ринок. Найбільше платять у Data, DevOps і Backend, найменше — у Manual QA і початковому дизайні. Зарплата реально залежить від рівня, стека, типу компанії, англійської і доменної експертизи. Закордонний найм дає в 1,5–2 рази більше, але з іншими витратами і вимогами. Найкорисніше, що можна зробити з цією інформацією, — зайти на DOU, знайти своє місто і стек у таблицях і порівняти свої цифри з ринком. Якщо є розрив — є куди рости. Якщо ваші цифри вище медіани — ви вже в кращій половині ринку.


Залишити відповідь